O knize v médiích:

Rozhlas Plus

Studio Leonardo: Mladí lidé potřebují lepší východisko než bezmoc, říká odborník (…) Daniš

23. září 2023

POSLECHNOUT  ZDE

 

EDUzín

Jana Potužníková: Doporučujeme: Knížka Klima je příležitost vás naučí sundat na dálnici nohu z plynu…

9. července 2023

PŘEČÍST  ZDE

 

RESPEKT Podcast

Štěpán Sedláček: Nemusí to skončit katastrofou. Změnu klimatu ještě můžeme zvrátit a řešení známe

10. června 2023

POSLECHNOUT  ZDE

 

Ekolist

Martin Mach Ondřej: Klima jako příležitost. Chybí už jen velký vlídný nápis NEPROPADEJTE PANICE

25. dubna 2023

PŘEČÍST  ZDE

 

2050 Podcast

Epizoda 40: Petr Daniš – Klima je příležitost

24. března 2023

POSLECHNOUT  ZDE

 

Knihu KLIMA JE PŘÍLEŽITOST doporučují:

Michal Broža

Michal Broža

vedoucí informační kanceláře OSN pro Českou republiku

Rozbouřenými vodami klimatické krize nás neprovedou odborníci, ale ti, kteří jsou ochotní se učit. Tahle knížka je poučeným návodem čerpajícím z nejnovějšího poznání, jak klimatický problém řešit, ne se o něm donekonečna přít. Ponořte se do ní, stojí za to! Po jejím přečtení se můžete postavit ke kormidlu a pomáhat navigovat svět do klidnějších a bezpečnějších klimatických vod.

Jan Činčera

Jan Činčera

expert na environmentální vzdělávání, Masarykova univerzita


Klimatická změna není jen hrozba, ale i příležitost ke změně. Petr Daniš nám ukazuje, že první kroky k udržitelné budoucnosti jsme už udělali, anebo aspoň tušíme, kudy vedou. V tomto ohledu přináší, v našem světě tolik potřebnou, naději.
Právě svým zaměřením na možná a dosažitelná řešení na různých úrovních může tato kniha pomoci oslovit veřejnost, unavenou a vyděšenou řadou prací soustředících se na problém a související hrozby. Publikace tak má šanci zaujmout spektrum čtenářů zdaleka přesahující okruh environmentálního hnutí. Umím si představit i její využití ve školním prostředí, například jako skvělý podklad pro diskuse žáků na středních školách.

Tomáš Jungwirth Březovský

Tomáš Jungwirth Březovský

vedoucí Klimatýmu, Asociace pro mezinárodní otázky


Petr Daniš napsal knihu, jaká tady dosud chyběla. Návod pro každého, kdo se snaží porozumět klimatické krizi a tomu, jak se s ní může vypořádat každý sám i my všichni dohromady.

Autor se ambice pokrýt širokou škálu témat a perspektiv souvisejících s klimatickou krizí zhostil důsledně, věcně, avšak zároveň čtenářsky přívětivě. V aspektu systémovém jde o přehledné a srozumitelné, přestože z podstaty věci optimistické shrnutí dílčích cest k celosvětové klimatické neutralitě a environmentální udržitelnosti. V aspektu osobních motivací a možností, jak se zapojit do „řešení“, jde o praktickou kuchařku, která významně přesahuje běžné poučky o tom, co představuje udržitelný životní styl. 

Hana Korvasová

Hana Korvasová

ředitelka centra pro environmentální vzdělávání Lipka


Kolik úsilí muselo stát sestavit tento text plný aktuálních informací, pozitivních myšlenek, konkrétních příkladů, vyvrácených mýtů a nadějeplných argumentů. Petr Daniš napsal knihu za nás a pro nás všechny, kdo stále častěji propadáme beznaději z budoucnosti a zároveň máme inspirovat žáky, studenty, učitele, úředníky, politiky, podnikatele, sousedy a mnoho dalších, co je třeba dělat, aby byl svět krásným místem pro život.

 

Roman Kroufek

Roman Kroufek

vysokoškolský učitel, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně


Kniha Petra Daniše je pro českého čtenáře jedinečným počinem. Sumarizuje současné vědění o tak komplexním problému, jakým je klimatická krize, a představuje na faktech postavený návod, jak s tímto problémem naložit. Autor vyvrací některé oblíbené omyly a nebojí se být optimistou, ať už ve své víře v lidstvo, tak v jeho dovednosti.

Téma a zaměření knihy zcela rezonuje se současnými společenskými potřebami. Neztrácí čas s vysvětlováním klimatického systému planety, ale věnuje se aktuálním otázkám, které je opravdu nutné řešit. Propojuje souvislosti a vede k pochopení „big picture“. Pro české prostředí je kniha unikátem, který fakta z řady oborů kompiluje do jedinečného tvaru, jenž u nás chyběl.

Lucie Mádlová

Lucie Mádlová

zakladatelka a výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti


V dnešní době plné negativních zpráv a ve spleti dezinformací o změně klimatu potřebujeme především ukazovat řešení a pozitivně motivovat ke změně. Nastal čas na změnu myšlení. A tato kniha může být v cestě za lepší budoucností velkou oporou.

Bedřich Moldan

Bedřich Moldan

první český ministr životního prostředí a zakladatel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy


Je to zásadní dílo. Zajímavé, čtivé a srozumitelné. Knihu velmi doporučuji každému, kdo se chce lépe orientovat ve výzvách spojených s globální změnou klimatu a kdo chce pomoci s jejich řešením.

Miroslav Pešek

Miroslav Pešek

Gymnázium Jana Keplera, spoluzakladatel Učitelů za klima


Erudice, koncepce, energie, nadšení, to vše je z té knihy cítit. I přes závažnost tématu je to docela optimistické čtení. Ukazuje totiž, že šance na záchranu planety před klimatickým kolapsem tu je, jen ji musíme co nejdříve využít.  

Daniel Pražák

Daniel Pražák

ZŠ Strossmayerovo náměstí, tvůrce podcastu Hovory z kabinetu


I přes to, o jak vážném tématu autor píše, píše o naději a navrhuje řešení. Ukazuje, „že to jde“, včetně příkladů, co může udělat každý z nás. A nezůstává u toho. Přináší celou řadu inspirativních zdrojů, kde se může čtenář dovzdělat. Jako učitel na druhém stupni vnímám, že otázka klimatu je (nejen) pro žáky stále důležitější. Jsem rád, že vyšla kniha, kterou můžu všem okamžitě doporučit.

Martin Vohánka

Martin Vohánka

zakladatel a CEO společnosti Eurowag, spoluiniciátor výzvy českých podnikatelů k 2. ekonomické transformaci


Kniha nestraší, neuklidňuje, nevyhýbá se a ani nezjednodušuje. I přes to však na čtenáře působí pozitivně a současně důvěryhodně. S důslednou argumentací podloženou rozsáhlým studiem a tvrdými daty je skvělým příspěvkem k porozumění tématu, přičemž přenáší diskusi z kulturních a hodnotových sporů do věcné roviny a hledání cest.

Petr Daniš představuje změny klimatu nejen jako nepříjemnost, které nám nezbývá než čelit, ale i jako příležitost definující novou vizi lidstva. Vizi toho, že i budoucí generace se mohou mít lépe a že stále existuje cesta, jak se k této premise, jež nás odedávna pohání kupředu, navrátit.